Jaszczurówka – jedna z dzielnic Zakopanego usytuowana w wschodniej części miasta przy drodze do Łysej Polany i Morskiego Oka.
Osiedle znajduje się przy wylocie Doliny Olczyskiej. Powstało ono w połowie XIX wieku dzięki źródłom termalnym o temperaturze ok. 20,5 °C, odkrytym w 1839 r. przez Ludwika Zejsznera. Pierwszy basen wybudował w Jaszczurówce w latach 1861–62 Adam Uznański, kolejne dwa powstały do 1891 r. Temperatura cieplic spadła do ok. 18,5 °C w 1957 r. po działaniach wiertniczych, które doprowadziły do połączenia źródeł termalnych z wodami Olczyskiego Potoku. Dziś kąpieliska są zamknięte, a ich tereny zostały wykupione od miasta przez Tatrzański Park Narodowy, który tworzy na ich terenie ośrodek edukacyjny.
Nazwa osiedla pochodzi od żyjących w rejonie wypływu cieplicy salamander plamistych nazywanych przez górali "jaszczurami".
Kaplica Jaszczurówka, Kaplica na Jaszczurówce, Kaplica Najświętszego Serca Jezusa zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza rozpoczęto budować w roku 1904, a poświęcono w 1907.
Kaplica
jest typowym przykładem stylu zakopiańskiego. Świątynia o widocznej konstrukcji
zrębowej opiera się na wysokiej, kamiennej podmurówce. Z przodu posiada arkadowe
podcienie. Na dachu krytym gontem umieszczono niewielką wieżyczkę,
mieszczącą dzwon. Wnętrze składa się z prostokątnie zamkniętego prezbiterium oraz
jednej nawy. Drewniany ołtarz główny przypomina góralską chatę.
Wnętrze zdobią witraże projektowane przez S. Witkiewicza przedstawiające M.B.
Częstochowską i Ostrobramską oraz herby Polski i Litwy. Ołtarze boczne, również
wykonane z drewna pochodzą z lat 50. XX wieku.